Znalazłem takie wyjaśnienie na Vademecum Doradcy Podatkowego:
Powszechnie uważa się, że przychód ze zbycia udziałów w spółce osobowej należy kwalifikować do praw majątkowych (np. WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 28 stycznia 2014 r., I SA/Gl 1712/13, WSA w Białymstoku w wyroku z dnia 6 kwietnia 2011 r., I SA/Bk 659/10). Nie określono przy tym żadnych szczególnych rozwiązań co oznacza, że trzeba zastosować ogólne reguły dotyczące ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów.
Po pierwsze, przychód ze sprzedaży udziału w spółce jawnej powstanie w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji pieniędzy z tego tytułu (art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f.). Po drugie, kosztami uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej będą udokumentowane wydatki poniesione uprzednio przez podatnika na nabycie tych udziałów, w szczególności wkład pieniężny wniesiony do spółki.
Z innej - są tu już interpretacje i orzeczenia US.
Fiskus wskazał, że ogół praw i obowiązków w spółce jawnej jest prawem majątkowym. W związku z tym przychód uzyskany przez osobę fizyczną z tytułu takiego zbycia podlega opodatkowaniu jako przychód z praw majątkowych w rozumieniu art. 18 ustawy o PIT. Dochodem ze zbycia ogółu praw i obowiązków (udziałów)
w spółce jawnej będzie różnica pomiędzy przychodem osiągniętym z tej sprzedaży a wysokością wniesionego wkładu. Dochód z tego źródła podlega przy tym kumulacji z dochodami z innych źródeł opodatkowania na zasadach ogólnych i powinien być wskazany
w zeznaniu rocznym PIT-36.
Podano ze strony:
http://prawo.rp.pl/artykul/1094552.html