Strona 1 z 1
PIT-37 i PIT-38
: 4 kwie 2013, o 21:47
autor: bogatynka
Czy ktoś wie co to są za dochody/przychody w PIT-37 część H i w PIT-38 część G ? Z analizy powołanych artykułów i punktów ustawy wyszło na to, że należy umieścić tam dochody/przychody uzyskane z: odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, dywidend i innych przychodów z tyt.udziału w zyskach osób prawnych lub dochodu z tyt.udziału w funduszach kapitałowych, od których płatnik pobrał podatek dochodowy.
Rozumiem, że powinnam tam umieścić kwotę pobranej w 2012 roku dywidendy, ale czy należy to zrobić w obydwu PIT-ach?
Może ktoś z Państwa już się "otarł" o ten temat? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Re: PIT-37 i PIT-38
: 5 kwie 2013, o 11:00
autor: Czech
Część H to nowość w zeznaniach - wszyscy na razie "błądzą" co z tym zrobić.
Nie ma wg mnie możliwości aby wykazać tylko w jednym rozliczeniu - ja bym wykazał w obu.
Re: PIT-37 i PIT-38
: 5 kwie 2013, o 12:19
autor: marbar
Broszura do PIT 37:
Poz. 122 wypełniają podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, którzy uzyskali dochody
(przychody) określone w art. 30a ust. 1 pkt 2, 4 lub 5 ustawy, od których podatek został pobrany przez
płatnika zgodnie z art. 30a ust. 2a ustawy.
rozbieramy zapis:
art.3 ust 1--> osoby fizyczne, miejsce zamieszkania Rzeczpospolita Polska itd... - czyli zwykły podatnik
art.30a ust.1 --> mówi, że od przychodów pobiera się zryczałtowany (19%) podatek
pkt 2--> dotyczy dochodów z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych
pkt 4 --> z dywidend i innych przychodów z tyt. udziału w zyskach osób prawnych
pkt 5--> od dochodów z tyt. udziału w funduszach kapitałowych
i zapis art.30a ust 2a ---> podatek pobrany i przekazany
przytaczam w całości: 2a. Od dochodów (przychodów) z tytułu należności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 4 lub 5, przekazanych na rzecz podatników uprawnionych z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 5a pkt 11, podatek, o którym mowa w ust. 1, płatnik pobiera według stawki określonej w ust. 1 od łącznej wartości dochodów (przychodów) przekazanych przez niego na rzecz wszystkich takich podatników za pośrednictwem posiadacza rachunku zbiorczego.
Re: PIT-37 i PIT-38
: 5 kwie 2013, o 12:31
autor: wla.gle
Dzień dobry!
Jest tak jak pisze M. marbar.
Dorzucę jeszcze garść informacji i link do strony.
Dodam, że wypełnienie rubryki 122 w pit -37 i podobnej w pit-36 jest dla US-a tylko informacyjne.
http://www.informacjaprawnicza.pl/Article,6005,3/
Zasadniczą zmianą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzaną ustawą z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 234, poz. 1391), jest określenie zasad naliczania i poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od świadczeń z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz osób, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona (anonimowy podatnik). Podatek ten będzie naliczany według ich stawki podstawowej w taki sposób, jakby całość świadczenia wypłacanego z danego tytułu na rzecz wszystkich posiadaczy papierów zarejestrowanych na tym samym rachunku zbiorczym, była wypłacana jednej osobie.
Do naliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku należnego od anonimowych podatników zobowiązane zostaną, co do zasady, pośredniczące w przekazaniu świadczenia podmioty prowadzące rachunki zbiorcze, na których zarejestrowane będą należące do nich papiery wartościowe. Jednocześnie, w celu zapewnienia organom podatkowym informacji o wysokości dochodów uzyskiwanych z tego tytułu przez osoby fizyczne będące rezydentami polskimi, przepis art. 45 ust. 3c ustawy o PIT nakłada na nich obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym kwot otrzymanych dochodów z tytułu odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, od których podatek został naliczony i pobrany według zasad właściwych dla anonimowego podatnika.
Nowe przepisy zobowiązują instytucję maklerską do pobierania zryczałtowanego podatku bez oglądania się na to, kto jest ostatecznym podatnikiem i ilu ich jest. Podatek ten będzie naliczany według stawki podstawowej w taki sposób, jakby całość świadczenia wypłacanego na rzecz wszystkich posiadaczy papierów zarejestrowanych na tym samym rachunku zbiorczym, była wypłacana jednej osobie (art. 30a ust. 2a ustawy o PIT).
Po drugie, jeżeli inwestor, czyli anonimowy podatnik, jest polskim rezydentem podatkowym, to nowe przepisy zobowiązują go do wykazania w zeznaniu rocznym kwoty dochodów uzyskanych poprzez rachunek zbiorczy (art. 45 ust. 3c ustawy o PIT). Ten obowiązek ma jedynie funkcję informacyjną, bo przecież podatek został już zapłacony przez płatnika (instytucję maklerską).
AHOJ!.
Re: PIT-37 i PIT-38
: 5 kwie 2013, o 13:20
autor: bogatynka
Serdeczne dzięki za wyczerpujące wyjaśnienia, chociaż nadal nie jestem pewna - przecież dla płatnika nie jestem odbiorcą anonimowym! Ostatecznie nie ma co się zastanawiać, trzeba wpisać i mieć to z głowy, nie zmienia to w żaden sposób wyniku PIT-ów.
Faktem jest, że gdyby nie to, że znajomy zanosząc zeznanie do US nie zapytał, co to za rubryka, na pewno bym przeoczyła. W necie też są tylko lakoniczne informacje, nie mówiąc o broszurach informacyjnych do zeznań, w których jest napisane cyt. "Poz. 122 wypełniają podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, którzy uzyskali dochody (przychody) określone w art. 30a ust. 1 pkt 2, 4 lub 5 ustawy, od których podatek został pobrany przez płatnika zgodnie z art. 30a ust. 2a ustawy".
I wystarczy, kto to wprowadził - wie, a wy prosty ludu główkujcie.
Jak to dobrze, że na forum są fajni ludzie, którzy podzielą się swoją wiedzą!
Dziękuję, pozdrawiam z południowo-zachodniego zakątka Polski